Posted in: Cinsel İsteksizlik, Cinsel Yaşam, Genital Problemler, İstek Arttırıcılar

Cinsel Sağlık Sorunları

Kişilerin psikolojik, sosyokültürel ve fiziksel açıdan kendilerini iyi hissetmeleri açısından cinsel sağlık büyük önem taşıyor. Ayrıca iletişim ve kişilik kavramlarının gelişmesinde de cinsel sağlık ön plana çıkıyor. Diğer taraftan cinsel yolla bulaşan ve üreme ile ilgili hastalıklar cinsel sağlık sorunlarının oluşmasında ilk sıralarda yer alıyor. Erken boşalma sorunu en sık rastlanan cinsel şikâyetlerin başında geliyor. Geciktirici ürünler ile sorunun çözümü her ne kadar mümkün olsa da çoğu kişi bu ürünleri bilmiyor.

Bu nedenle cinsel sağlık sorunları konusunda uzman kişilerden destek almak gerekiyor. Alınan destek sayesinde kişilerinde yaşamlarında daha sağlıklı ve mutlu oldukları ortaya çıkıyor. Bu nedenle cinsel sağlık sorunlarına sahip kişilerin bu sorunlarını gizlemeleri hem yaşam kalitelerinin düşmesinde hem de mutsuz olmalarında aktif rol oynuyor. Erkeklerin çoğu utanma duygusu nedeniyle nasıl geç boşalırım diye uzmanlara ulaşmıyor.

Cinsel sağlık

Cinsel Eğitimin Kapsamı Ne Olmalıdır?

Ebeveynlerin önemli bir kısmının çocukları ile cinsellik konusunda konuşmaktan çekindikleri görülüyor. Özellikle 3-4 yaş arası çocukların yaş dönemleri ile ilgili olarak cinsellik konusunda ebeveynlerine sorular sordukları ortaya çıkıyor.

3-4 yaş arası dönemde cinsel eğitimin cinsel ilişkiden bağımsız olduğunun da bilinmesi gerekiyor. Diğer taraftan ebeveynlerin cinsellik ile ilgili konuşmaktan çekinmelerinin nedenleri arasında küçük yaşta çocukların cinselliğe yönelebileceği bulunuyor.

Bu konuda yapılan araştırmalar ise küçük yaşlarda çocuklara verilen cinsel eğitimlerin onların ileriki dönemlerde daha bilinçli hale geldiğini ortaya koyuyor. Cinsellik konusunda yeterince bilgi sahibi olmayan çocukların ise ilerleyen dönemde büyük sıkıntılar yaşadığı görülüyor. Eğitimli kişiler de ereksiyon problemi nasıl aşılır dediğiniz zaman kafasına göre değil size bir uzman olarak çözüm sunarlar. Sertleştirici haplar yoluyla sorunun çözümü mümkünken size belki de psikolog tavsiyesi gerekiyor da olabilir.

Cinsel Eğitimin Temel Amacı Nedir?

Cinsel eğitimde öncelikle çocukların konuşabilmesi ve soru sorması gerekiyor. Bu durum çocuğun karşı cinse duyduğu ilgiden dolayı kendini suçlu hissetmemesini sağlıyor. Bu konuda ebeveynlerin de cinsel eğitim konusunda yeterli bilgi sahibi olması çocukları açısından önemli bir husus olarak ortaya çıkıyor. Diğer taraftan cinsel eğitimin temel amaçları arasında eğitimin doğru bir şekilde verilmesi ve kişilerin yetişkinlik döneminde herhangi bir sorun yaşamamaları bulunuyor.

Cinsel Eğitim Neden Önemlidir?

Kişilerin hayatında büyük rol oynayan cinsel eğitimin önemli hale gelmesinde pek çok faktör bulunuyor. Bu faktörler şunlardır:

 • Erken yaşta cinsel eğitim alan çocukların sadece kendi bedenlerine değil diğer kişilerinin bedenlerine de saygı duyması
 • Kişinin hem kendi cinsini hem de karşı cinsini bilmesinin özgüvenini önemli ölçüde artırması
 • Riskli cinsel eylemlerden uzak kalınması
 • Kişinin yetişkin olduğunda sağlıklı bir aktif cinsel hayatı olması
 • Cinsellik ile ilgili yanlış bilgilerden uzak kalınması

Bu faktörler hakkında herkesin yeterli bilgiye sahip olması toplumdaki cinsel sağlık açısından da büyük önem taşıyor.

Sekste Pozitif Ebeveynlik Kavramı Nedir?

Her kişinin hayatında cinselliğin olması ve her kişinin cinsellik kavramını farklı türlerde yaşayabilmesi sekste pozitiflik kavramını oluşturuyor. Diğer taraftan sekste pozitif ebeveynlik kavramı ise çocuğun cinsel kimliğini ifade edebilmede gerekli bir unsur olarak ortaya çıkıyor. Ayrıca sekste pozitif ebeveynlik en erken dönemde kurulan bir iletişim aracı olarak görülüyor. Sekste pozitif ebeveynlik kavramının sadece cinsellik alanında değil sosyolojik ve kültürel gibi pek çok konuda olumlu etkilerinin olduğunun bilinmesi gerekiyor.

Cinsellikte Farklı Bakış Açıları Nelerdir?

Cinselliğin çok boyutlu ve karmaşık bir yapı olduğu görülüyor. Bu konuda cinselliğe yönelik farklı bakış açıları bulunuyor. Bunlar şunlardır:

 • Biyolojik
 • Geleneksel
 • Din
 • Ekonomik
 • Politik
 • Ahlak
 • Kültürel
 • Biyolojik
 • Psikolojik
 • Sosyal

Cinsel sağlık sorunu bulunan bir hastanın tedavi sürecinde bu farklı bakış açılarının göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Cinsel Özerklik Nedir?

Kişilerin kendilerine özgü ve sosyal etik kapsamında kendi cinsel hayatları ile ilgili bağımsız olarak kendi kendilerine karar verebilme gücüne cinsel özerklik adı veriliyor. Ayrıca cinsel özerkliğin kişileri her türlü şiddetten uzak durmasına ve kendi bedenlerini de kontrol etmelerini sağladığı görülüyor. Diğer taraftan kişinin vücudunu kontrol ederken önemli ölçüde zevk aldığı da görülüyor.

Cinsel Yaşamda Yanlış İnanışlar Nedir?

Cinsel yaşamın hem kültürel hem de toplumsal etkilere kapalı olmadığının bilinmesi gerekiyor. Cinsel yaşamda pek çok yanlış inanış bulunuyor. Bunlar arasında erkeğin cinsel istek konusunda ilk adımı atması, kadınların cinsel yaşamlarının erkeklere göre az olması ve sevişmenin cinsel birleşme anlamı geldiği bulunuyor.

Cinsel yaşamda bulunan bu tür yanlış inanışların doğru olmadığı ve abartılı olduğu görülüyor. Bu nedenle kişilerin bu yanlış inanışlar konusunda gerekli bilgilere sahip olması büyük önem taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.